Biznes

Co musisz wiedzieć i zrobić, zanim zaciągniesz kredyt hipoteczny

Zastanów się, czy chcesz pożyczkę o stałym oprocentowaniu, czy o zmienną stopę procentową.

Jeśli ten wybór już masz za sobą, a kredyt wziąłeś we franku szwajcarskim to zapewne potrzebujesz pomocy, aby znaleźć rozwiązanie z niekorzystną umową kredytową. W takim wypadku warto zgłosić się do kancelarii prawnej, która ma doświadczenie z kredytami we frankach

Jeśli wybierzesz kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu, kwota, którą zapłacisz łącznie za kapitał i odsetki, pozostanie taka sama przez cały okres kredytu hipotecznego, ponieważ oprocentowanie pozostaje takie samo. Chociaż powoli spłacasz kapitał, Twoja miesięczna spłata będzie zwykle ustalana na taką samą kwotę każdego miesiąca, w oparciu o matematyczny proces zwany „amortyzacją”. Ta płatność może jednak wzrosnąć, jeśli nastąpi wzrost podatków od nieruchomości lub ubezpieczenia właścicieli domów, a te przedmioty zostaną zdeponowane i opłacone jako część spłaty kredytu hipotecznego.

Z kredytem hipotecznym o zmiennym oprocentowaniu (oprocentowanie zmienia się od czasu do czasu w zależności od stóp procentowych w gospodarce. Twoja miesięczna rata wzrośnie, jeśli stopy wzrosną, a spadną, jeśli oprocentowanie spadnie. )

Inną opcją jest hybryda , która ma stałą stawkę przez określony czas, na przykład trzy, pięć, siedem lub dziesięć lat. Po zakończeniu okresu oprocentowania stałego oprocentowanie zmienia się na regulowane i pozostaje zmienne przez pozostałą część okresu kredytowania.

Określ, jaki okres kredytu hipotecznego chcesz.

Okres kredytu hipotecznego (czyli czas spłaty kredytu) wynosi zazwyczaj 15 lub 30 lat, chociaż może się on różnić. Jeśli zaciągniesz 15-letni kredyt hipoteczny, spłacisz kredyt znacznie szybciej (o połowę) niż w przypadku kredytu 30-letniego, ale miesięczna rata jest wyższa. Zaletą wyboru 15-letniego kredytu hipotecznego jest to, że zaoszczędzisz tysiące dolarów odsetek, ale wyższa miesięczna rata nie jest dostępna dla wielu kredytobiorców.

Dowiedz się, na ile domu możesz sobie pozwolić.

Kredytodawcy zazwyczaj zalecają, abyś spojrzał na domy, które kosztują nie więcej niż około trzykrotność rocznego dochodu gospodarstwa domowego, zakładając, że spodziewasz się wpłacić 20% zaliczki i nie masz zbyt wielu innych długów. Inną podstawową zasadą określania, na ile możesz sobie pozwolić na dom, jest to, że miesięczna spłata kredytu hipotecznego nie powinna przekraczać około 28% miesięcznego dochodu brutto (przed opodatkowaniem). Jednak te liczby mogą nie odzwierciedlać dokładnie Twojej sytuacji finansowej i osobistej. Aby zorientować się, na ile domu Cię stać, skorzystaj z kalkulatora Nolo.

Uzyskaj wstępną kwalifikację.

Nawet jeśli uważasz, że stać Cię na konkretną kwotę pożyczki, nie oznacza to, że pożyczkodawca zgodzi się z Tobą. Jednym ze sposobów, aby zorientować się, ile pożyczkodawca faktycznie pożyczy ci, jest wstępne zakwalifikowanie się do kredytu hipotecznego. Aby to zrobić, musisz podać potencjalnemu pożyczkodawcy pewne informacje o swoich dochodach, majątku i długach. Pożyczkodawca poinformuje Cię następnie, ile może Ci pożyczyć na podstawie tych informacji. Pożyczkodawca nie gwarantuje, że zostaniesz zatwierdzony na tę kwotę, ale zorientujesz się, ile możesz zakwalifikować, kupując nowy dom.